Opłaty do RFN za najem mat i paneli bez podatku
Urządzenie przemysłowe należy rozumieć jako składnik majątku pełniącego pomocniczą funkcję w ramach procesu przemysłowego, tj. ciągu działań mechanicznych lub chemicznych służących do masowej produkcji towarów.
W sierpniu 2020 r. spółka złożyła wniosek o interpretację dotyczącą CIT. Wyjaśniła, że jest polskim rezydentem podatkowym, wchodzi w skład grupy, będącej liderem w sektorze energetyki wiatrowej. Ona prowadzi działalność w zakresie kompleksowej realizacji projektów obejmujących wznoszenie i eksploatację farm wiatrowych, od początkowych faz rozwoju inwestycji, poprzez pozyskanie finansowania i budowę, aż do eksploatacji.
Z wniosku wynikało jednak, że wynajmowała od niemieckiej firmy aluminiowe panele oraz plastikowe maty, które zostały wykorzystane do ułożenia tymczasowych dróg dojazdowych na terenie farmy wiatrowej. W przyszłości spółka planuje zawieranie analogicznych transakcji. Podatniczka dodała, że posiada i będzie miała certyfikat rezydencji podatkowej kontrahenta niemieckiego. Podała też nazwy i numery NIP kontrahentów oraz informacje dotyczące wskazania kraju jurysdykcji podatkowej, który jej wydał.
A chciała potwierdzenia, że panele aluminiowe oraz maty plastikowe nie stanowią urządzenia przemysłowego w rozumieniu art. 12 ust. 3 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W konsekwencji spółka nie ma obowiązku pobierania podatku u źródła od wynagrodzeń wypłacanych na rzecz kontrahentów z siedzibą w Niemczech z tytułu ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta